Tallinna Lauluväljakul avati viie Eesti muusikaelu suurtegija mälestuspingid

SA Tallinna Lauluväljak ja Kultuuripartnerluse SA alustasid koostööprojektiga, mille raames väärtustub Lauluväljaku territoorium järgneva kahe aasta jooksul kahekümne viie Eesti kultuuri- ja ühiskonnaelu suurtegija nime kandva mälestuspingi võrra.

 

Avatud avataud mälestuspingid kannavad Roman Toi, Alo Mattiiseni, Miina Härma, Ülo Vinteri ja Ester Mägi nime.

 


Mälestuspink Alo Mattiisenile, pildil Alo Mattiiseni tütar Mariita Mattiisen. Foto: Aron Urb

Koostööprojekti raames saavad omakorda kakskümmend viis noort Eesti kultuurielu talenti ühekordse toetuse osaliseks. Barclay de Tolly Sõprade Klubi, Heidi ja Allar Jõks, Olav Miil, Limestone Factories of Estonia ja Kultuuripartnerluse SA toetavad kokku noorte Eesti talentide õpinguid ja loomingulisi tegevusi kokku vähemalt 20 tuhande euro ulatuses.  Esimesed viis toetust pälvisid kontratenor Martin Karu, lauljanna Hedi Maaroos, kitarrist Helin Hallik ja tšellist Marcel Johannes Kits ning Jõgeval toimuva Alo Mattiiseni nimelise vokaalansamblite lauluvõistluse korraldajad.    
   
Pingid toodab ja projekti panustab ka omalt poolt Extery OÜ, kes on tunnustatud Eesti linnamööbli kaubamärk. Pingi tellimise kulud katavad koostööprojektiga seotud ettevõtjad.   
 


Projekti kaks eestvedajat. Paremal Lauluväljaku juhataja Urmo Saareoja, vasakul SA Kultuuripartnerluse asutaja Meelis Kubits. Foto: Aron Urb

 
Roman Toi pühenduspink. Toetuse saaja Martin Karu õpib muusikakõrgkoolis Guildhall School of Music and Drama Londonis. Toetaja on Barclay de Tolly sõprade klubi.
Alo Mattiiseni pühenduspink. Heidi ja Allar Jõks toetavad järgnevatel aastatel Alo Mattiiseni nimelise laulukonkursi toimumist Jõgeval.  
Ester Mägi pühenduspink. Toetuse saaja on Marcel Johannes Kits, kes sai sihtotstarbelise stipendiumi ettevalmistuseks kuninganna Elisabethi nimelisel konkursil. Toetaja Olav Miil. Miina Härma mälestuspink. Helin Hallik asub sügisest õppima Brüsseli Kuninglikku Konservatooriumisse. Stipendium katab tema suviste ettevalmistuskursuste kulud. Ülo Vinteri mälestuspink. Hedi Maaroos õpib muusikakoolis London School of Musical Theatre. Toetaja on Limestone Factories of Estonia OÜ.
  
Tallinna Lauluväljaku juhi Urmo Saareoja sõnul on Lauluväljak ikka olnud paigaks, kust saavad alguse erilised emotsioonid. „Kultuur on selleks sillaks, mis ühendab meie rahva mineviku ja oleviku ning süstib lootust edukasse tulevikku. Tänuväärne projekt toob rambivalgusesse tulevased talendid ja ühtlasi rajatakse Lauluväljaku alale istepinke pühendusega suurkujudele. Tegemist on tervikuga, millel saab loodetavasti olema väga suur ja positiivne mõju,“ ütles Saareoja.

Kultuuripartnerluse SA juhataja Meelis Kubitsa sõnade kohaselt luuakse koostöös väärtuslik telg, kus Eesti suurkujude mälestuse raames on võimalik samaaegselt hoogu anda meie noortele talentidele ja ühtlasi väärtustada kodumaist kultuuritoetajat. „Esimese kahe sihtgrupiga on kõik selge, suuri nimesid tuleb meenutada ja noori toetada. Aga väga oluline on ka kultuuri toetamise juurde tuua rohkem annetajaid, eraisikuid, perekondi ja spetsiaalseid fonde. Nii on lootus, et toetajate ja noorte vahel tekib säde, mis aitab meie talentidel oma unistusi teoks teha,“ sõnas Kubits.
   
„Kultuur on osa meie ühiskonnast, millest me kõik osa saame. Samamoodi kuulub ka linnaruum kõigile.“ kommenteerib Aave Volmer, Extery juhatuse liige. „Koostöös Eesti disaineritega loome linnamööblit rikkama ja võimaluste rohke elu jaoks. Kõik on omavahel seotud. Soovime, et oma ala parimad jõuaksid kõrgele ja kaugele ning rikastaks ja täiendaks meie ühiskonda. Seetõttu oli selge, et antud projekti peaksid minema Extery pargipingid!“
 


Pildil projekti eestvedajad, noored talendid ja toetajad. Foto: Aron Urb